Stworzyliśmy ten dział ze względu na liczne pytania i prośby o pomoc w prawidłowym
przygotowaniu plików do:
|
- druku offsetowego
- druku solwentowego WIELKOformatowego
- sitodruku
|
Życzymy miłego korzystania z naszych porad i podpowiedzi.
Formaty plików
Najchętniej przyjmujemy pliki wektorowe - cdr, eps. W przypadku takich plików wszystkie fonty (czyli wszystkie teksty w projekcie) powinny być zamienione na krzywe (można to zrobić zaznaczając dany tekst i naciskając ctrl+q).
Przyjmujemy również pliki rastrowe CMYK lub Greyscale - tiff, psd, jpg, bmp.
Druk solwentowy
Jak odpowiednio dobrać rozdzielczość do wielkości pliku na druk solwentowy przedsta- wiamy w dziale przydatne informacje za pomocą umieszczonej tam tabeli.
W przypadku wydruku solwentowego grafiki na tablice i tabliczki niezbędne jest, aby w projekcie były uwzględnione spady, czyli jeśli grafika ma dochodzić do samej krawędzi tablicy (np. tło jest na całej powierzchni lub jej części granatowe) to projekt musi być nieco większy niż docelowy wymiar tablicy.
Spady powinny mieć szerokość mniej więcej proporcjonalną do wielkości tablicy. Jeśli np. tablica ma wielkość 100x100cm to spady powinny mieć po 0,5cm z każdej strony/krawędzi (czyli plik powinien mieć 101x101cm), jeśli natomiast tablica ma wymiar np. 200x400cm to spady powinny mieć przynajmniej 1cm z każdej strony (czyli plik powinien mieć 202x402cm).
Spady są potrzebne do prawidłowego i łatwego wyklejenia gotowej grafiki na tablicy. Po wyklejeniu są one odcinane lub zawijane na drugą (niewidoczną) stronę tablicy.
Należy więc pamiętać (przygotowując projekt) aby ważnych elementów grafiki nie umieszczać zbyt blisko krawędzi pliku.
Przy druku solwentowym banerów, spadów nie stosujemy. Przygotowujemy plik o docelowej wielkości baneru.
Druk Offsetowy
Druk offsetowy może się odbywać standardowo z czterech kolorów (CMYK) jak również z mniejszej lub większej ilości poszczególnych kolorów specjalnych - nazwanych kolorami Pantone.
Jeśli więc projekt ma być drukowany np. z dwóch kolorów Pantone to proszę określić jakie mają to być kolory.
Rozdzielczość do druku offsetowego to standardowo 300 dpi. I tak przygotowujemy praktycznie wszystkie pliki na ten rodzaj druku (niezależnie czy to jest wizytówka, ulotka, folder, plakat czy cokolwiek innego).
W przypadku drukowania zdjęć i ogólnie grafiki rastrowej wystarczająca bywa również rozdzielczość 200 dpi.
Natomiast teksty prawidłowo powinny być wektorowe, czyli projekt ostatecznie powinien być przygotowany np. w programie Corel Draw co zapewni bardzo dobrą jakość wydrukowanych tekstów.
W przypadku druku offsetowego konieczne są spady - zawsze jeśli tylko grafika dochodzi do krawędzi projektu (np. tło jest na całej powierzchni lub jej części granatowe).
Wielkość spadów to zazwyczaj 2-3mm z każdej strony/krawędzi obojętnie czy jest to wizytówka, folder czy plakat. W przypadku rzeczywiście dużego formatu, np. Plakat B1, spad można zrobić nieco większy, np. 5mm.
W przypadku występowania w projekcie dużych obszarów o jednolitym kolorze (tzw. apla) zalecamy zmodyfikowanie projektu wprowadzając do tych obszarów np. drobną teksturę w postaci jakiegoś delikatnego wzoru czy zarysu zdjęcia.
Jeżeli mają Państwo problem z przygotowaniem plików do druku lub nie mają Państwo pomysłu czy możliwości stworzenia własnego projektu to nasi doświadczeni graficy chętnie zaoferują swoją pomoc.
Zobacz również dział Przydatne informacje
|